Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Schodołaz gąsienicowy – urządzenie pokonujące bariery architektoniczne

by admin on

Najpopularniejsze urządzenia do likwidowania barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, to podnośniki dźwigowe. Jednak nie zawsze są one najlepszym w danej sytuacji rozwiązaniem a na pewno nie najtańszym.

Platformy schodowe są najbardziej znanym urządzeniem, jednak istnieją też tańsze produkty, które również ułatwią życie osobom niepełnosprawnym, jak i osobom sprawującym opiekę – między innymi, mowa urządzeniach, jak: krzesełko schodowe, schodołaz kroczący, schodołaz gąsienicowy. Cena krzesełek czy schodołazów różni się znacznie od ceny platformy schodowej.

Dodatkowym plusem jest to, że krzesełka czy też schodołazy dostępne są również w wersji używanej, przez co można zakupić je w jeszcze niższej cenie. Warto również, przy zakupie tego typu urządzenia, postarać się o dofinansowanie – które przyznaje PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Czym się różni platforma, schodołaz, czy krzesełko? W skrócie, platforma jest to urządzenie mocowane do schodów na stałe – osoba niepełnosprawna może dzięki platformie poruszać się samodzielnie w obrębie domu – wystarczy że wjedzie wózkiem na platformę i za pomocą pilota uruchomi urządzenie, które wjedzie do góry, lub zjedzie na dół. Platformę można również zainstalować na zewnątrz domu, by osoba niepełnosprawna mogła samodzielnie wychodzić, na przykład do ogrodu. Platformy nie można zamontować na każdych schodach – schody muszą spełniać pewne wymagania, między innymi muszą być odpowiednio szerokie.

Krzesełko to tańsze rozwiązanie – również jest to urządzenie mocowane do schodów. Jednakże osoba niepełnosprawna, poruszająca się tylko na wózku inwalidzkim, będzie potrzebowała pomocy osoby drugiej, by przesiąść się z wózka na krzesełko i z powrotem.

Ostatnie urządzenia to schodołazy, w tym schodołaz kroczący oraz schodołaz gąsienicowy. Cena obu schodołazów nie różni się znacznie, zwłaszcza gdy mówimy o używanych schodołazach. Schodołaz jest urządzeniem, które ułatwia osobom, sprawującym opiekę nad osobą niepełnosprawną, prowadzenie ich po schodach. Do schodołazu przyczepia się wózek inwalidzki – urządzenie jest tak skonstruowane, że można bez większego wysiłku zejść po schodach z osobą niepełnosprawną lub po nich wejść. Schodołaz wyróżnia się od pozostałych tym, że jest mobilny – nie jest to urządzenie, które mocuje się na stałe do jednych schodów. Dzięki temu można spokojnie wybrać się z osobą niepełnosprawną na spacer bądź na zakupy, nie martwiąc się o to, że na przykład, idąc do parku czy sklepu trzeba pokonać schody.

Written by: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *