Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Krzesła schodowe i schodołazy – nieocenione udogodnienie dla niepełnosprawnych!

by admin on

Osoby niepełnosprawne na co dzień muszą zmagać się z wieloma ograniczeniami i barierami, o których zdrowy człowiek nie zdaje sobie sprawy. Coraz więcej budynków, szkół i instytucji publicznych wyposażona jest w udogodnienia w postaci specjalnych wind, krzeseł schodowych, platform oraz schodołazów, co dla osób poruszających się na wózkach ma niebywałe znaczenie.

Pojęcia takie jak krzesła schodowe lub schodołazy dla przeciętnej osoby brzmią dość enigmatycznie. Zacznijmy od schodołazów, które są niczym innym jak transporterami schodowymi za sprawą których osoby poruszające się na co dzień na wózkach inwalidzkich mogą pokonać schody w budynkach. Wśród schodołazów wyróżniamy gąsienicowe oraz kroczące, które wyposażone są w specjalny mechanizm umożliwiający wspinanie się na stopnie schodów. Jednym z najpopularniejszych na polskim rynku jest schodołaz Scalamobil, do którego przytwierdzone jest zazwyczaj wygodne siedzisko lub wózek inwalidzki. Steruje się nim w bardzo prosty i intuicyjny sposób, przy pomocy przycisków “wjazd i zjazd”. Schodołazów nie przymocowuje się w budynkach na stałe, dzięki czemu można ich używać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Schodołaz Scalamobil bardzo ułatwia życie niepełnosprawnym w codziennych czynnościach, dlatego sporo osób decyduje się na jego zakup. To stosunkowo duży wydatek, lecz na rynku można kupić także urządzenia z rynku wtórnego. Ich cena jest nieco niższa i wynosi około 3500 zł brutto.

Kolejnym urządzeniem, które ma za zadanie ułatwić pokonywanie barier niepełnosprawnym jest krzesło schodowe zwane też windą krzesełkową. Urządzenia te mogą być montowane na różnego typu klatkach schodowych, co czyni je niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do schodołazów przymocowane są na stałe. Często montuje się je w blokach, które nie mają windy, domach wielokondygnacyjnych lub w budynkach użyteczności publicznej. Zaletą krzeseł schodowych jest cicha praca oraz fakt, że są składane dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca. Dzięki dotacjom z PFRON na windę krzesełkową może pozwolić sobie każdy, jedyne co trzeba zrobić to złożyć stosowny wniosek.

Zarówno krzesła schodowe jak i schodołazy są nieocenionymi urządzeniami, które ułatwiają codziennie życie osobom niepełnosprawnym i schorowanym. Dzięki nim możliwe jest pokonywanie barier, z którymi muszą zmagać się osoby poruszające się na wózku.

Written by: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *